Prečo je dôležitá vertikutácia?

27. 09. 2022

Prečo je dôležitá vertikutácia?

Kvalitný trávnik si vyžaduje množstvo starostlivosti. Nestačí len pravidelné kosenie, dôležité je aj polievanie v suchých obdobiach, hnojenie a dodávanie minerálnych živín, ale aj vertikutácia. A práve teraz je vhodná doba na jesennú vertikutáciu. Ďalšiu vertikutáciu uskutočňujte až na jar.

Čo to vlastne vertikutácia je?

Vertikutácia je spojenie anglických slov vertical - zvislý a cut - rez. Áno, pri vertikutácii naozaj dochádza k zvislému prerezávaniu trávnika. Akokoľvek to ale znie drasticky, trávniku to pomáha.

Prierez prevzdušňovačom ukazuje nože

V priebehu roka trávnik dostáva pomerne zabrať. Zo zbytku pokosenej trávy a buriny sa na zemi pod trávnikom tvorí plsť. Množia sa v nej rôzne buriny a mach, vrchná časť zeme je utláčaná tým, ako po trávniku chodíme. Cez túto utlačenú šupku s plsťou do pôdy zle preniká voda, do zeme sa nedostáva ani kyslík. Nože vertikutátora túto vrstvu rozrušia, vyrežú mach a burinu a zároveň prerežú mladé výhonky trávnika. Tým sa podporí jeho bujnenie. Do pôdy sa potom ľahšie dostáva voda a kyslík. Po vertikutácii síce trávnik vyzerá ako po výbuchu, veľmi rýchlo sa však spamätá a zhustne. 

Vertikutáciu je ideálne uskutočňovať v dvoch smeroch. Najskôr prejdite celú záhradu v pásoch v jednom smere a následne krížom v druhom smere. Dôležité je však vertikutovať v dobe, kedy nie je trávnik po daždi premočený, nože by ho mohli vyhrabať. Zároveň by nemalo byť úplné sucho. Vertikutátor nastavte tak, aby nože pôdu prerezávali maximálne do hĺbky 2-3 mm. 

TIP:
Ak je však trávnik dosť zanedbaný, môže byť odpadu toľko, že by ste museli kôš prakticky nepretržite vysypávať. Dôvodom je, že vyhrabaný odpad je našuchorený nožmi vertikutátora a tak sa kôš rýchlo zaplní. V takom prípade je jednoduchšie odpad nezbierať do koša a po vertikutácii ho pozbierať klasickou kosačkou. Nôž kosačky totiž vyrezanú plsť pomelie a do koša sa tak zmestí podstatne viac materiálu.

Po vertikutácii môžete využiť to, že je vrchná pôda rozrušená, čo je ideálne pre pieskovanie, hnojenie a dosievanie trávneho semena. Pieskovaním sa zlepšuje priepustnosť pôdy, je však potrebné používať ostrohranný kremičitý piesok o zrnitosti cca 0,5-2 mm. Pre rovnomerné pieskovanie môžete použiť napríklad posypový vozík. 

Na jeseň používajte výhradne jesenné hnojivá s vyšším obsahom draslíka, fosforu a minimálnym, alebo žiadnym obsahom dusíka. Také hnojivo nepodporuje rast, ale pomáha k dozrievaniu pletív. 

Suché miesta doplňte kvalitným osivom alebo trávnou záplatou. Pôdu predtým ľahko nakyprite, aby sa semienka mohli zapracovať cca 1 cm pod povrch.

 

Autor: PST

 

Súvisiace kategórie:

PREVZDUŠŇOVAČE
VERTIKUTÁTORY


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať